Od czego zależy udźwig wózka widłowego?
Transport towaru w halach produkcyjnych czy magazynach handlowych w dużej mierze zależny jest od pracy wózków widłowych. Warto zastanowić się skąd operator takiego wózka wie, jaki udźwig ma dany wózek? Od czego zależy sam udźwig takiego urządzenia? Dowiedzmy się więcej na ten temat!
Czym jest udźwig?
Udźwig to inaczej nazywana wielkość, która dotyczy wózków podnośnikowych i oznacza maksymalną masę ładunku, jaki można bezpiecznie podnieść przy pomocy pojazdu. Możemy wyróżnić dwa rodzaje udźwigu:
- Udźwig nominalny- jest to największa dopuszczalna masa ładunku, jaką wózek jest w stanie podnieść na wysokość do 3300 mm, oczywiście z zachowaniem odpowiedniej odległości środka ciężkości do czoła wideł. Masę takiego ładunku wyraża się w kilogramach lub w tonach.
- udźwig zredukowany - jest to maksymalne obciążenie, jakie może podnieść wózek. Udźwig zredukowany zależy od wysokości podnoszenia, zastosowanego osprzętu oraz środka ciężkości.
Bardzo ważną kwestią jest również siła udźwigu, która określa maksymalną masę ładunku, jaki można bezpiecznie ciągnąć przy użyciu pojazdu. Wartości minimalne, to takie wartości, do których urządzenie zostało zaprojektowane i zbudowane, przekroczenie ich może grozić uszkodzeniem wózka.
Co wpływa na udźwig wózka widłowego?
Każdy wózek widłowy wyposażony jest w specjalną naklejkę z tabelą, z której operator może odczytać diagram wózka widłowego. To właśnie z takiego diagramu można poznać wszystkie wartości, które mogą wpływać na udźwig. Zalicza się do tego między innymi wysokość, na jaką maksymalnie można podnieść ładunek, maksymalną dopuszczalną wagę, jaką może mieć dany ładunek. Zawiera również odległość środka ciężkości ładunku, który ma być transportowany, od czoła wideł. Jednak każdy model wózka może charakteryzować się innym maksymalnym udźwigiem, a także maksymalną wysokością podnoszenia ciężarów. Nieprzestrzeganie podanych wartości może grozić nawet poważnym uszkodzeniem wózka oraz przenoszonych nim rzeczy.