Najczęstsze usterki występujące w wózkach widłowych
Wózek widłowy jest niezbędny dla sprawnej i wydajnej pracy magazynu lub dużego zakładu przemysłowego. Przydaje się także na placach przeładunkowych i w portach. Choć wózki widłowe to zazwyczaj mało awaryjne urządzenia, czasami ulegają pewnym usterkom.
W dużych obiektach wózki widłowe są użytkowane przez wiele godzin bez przerwy, dlatego większość awarii może wynikać ze zużycia podzespołów. Często do usterek dochodzi w obrębie wideł, które narażone są na duże obciążenia. Aby uniknąć awarii wideł, warto zawsze przestrzegać maksymalnych, dopuszczalnych mas przewożonych towarów. W zakładzie powinny również znaleźć się zapasowe pary wideł.
Do typowych usterek w wózkach należą również awarie silnika lub skrzyni biegów. Nasze przedsiębiorstwo, które zajmuje się nie tylko sprzedażą, ale również serwisem pojazdów, proponuje kompleksowe naprawy uszkodzeń. Nawet najbardziej wydajne wózki widłowe mogą z czasem tracić moc, a dochodzi do tego na skutek awarii w obrębie ich połączeń liniowych. Użytkownik wózka powinien także zwrócić uwagę na stan ogumienia, zawieszenia oraz układu hamulcowego.
W jaki sposób powinno się dbać o wózek widłowy?
Wózki widłowe to pojazdy, które mogą służyć firmie nawet przez wiele lat, jednak wymagają odpowiedniej eksploatacji. Osoby, które je obsługują, muszą znać podstawowe zasady działania i użytkowania wózków. Niezbędne jest także doświadczenie, precyzja i dokładność.
Kolejną kwestią jest skrupulatne pilnowanie terminów przeglądów technicznych. Te muszą być przeprowadzane zgodnie z normami Urzędu Dozoru Technicznego (UDT). Częstotliwość przeglądów zależy od zaleceń producenta pojazdu. Jeśli ich nie ma, powinno się je przeprowadzać co 30 dni dla wózków z pełnym, i co 60 dni dla wózków z ograniczonym dozorem technicznym.
Dla sprawnego działania wózków widłowych niezbędne jest przestrzeganie zasad, które mówią o dopuszczalnych obciążeniach oraz specyfice transportowanych towarów. Należy pamiętać, że wózki działają nieprzerwanie przez wiele godzin, dlatego nie można ich dodatkowo przeciążać. Ważne jest także serwisowanie wózków w sprawdzonych i doświadczonych zakładach.